Probiyotik Limonata, içecekler

Sağlıklı ve serin tutan;

PROBİYOTİK LİMONATA

Yaz sıcaklarının başladığı bu günlerde sağlıklı içeceklere olan özlemimiz daha da artıyor. Suyun dışında bazen sağlıklı içecek bulmakta zorlanıyoruz. Ülkemizde  sevilerek içilen limonata, bu sağlıklı içeceklere verilebilecek en uygun örnek. Ancak hazır satılan limonataların içindekileri, uykunuzu kaçıracak kadar cinsten. Bunun yerine kendi limonatamızı evde kendimiz hazırlayabiliriz. Evde yaptığımız limonatayı probiyotik ve sağlıklı bir içeceğe dönüştürmek artık bir zorunluluktur…

Böyle bir içeceği hazırlamak hiç te zor değil. Öyleyse artık başlayabiliriz.

Malzemeler

6 Adet orta boy limon

2 Adet Erik

1 1 çay kaşığı keçiboynuzu tozu

1 Kabuk tarçın

4-5 nane yaprağı

2 çorba kaşığı probiyotik yoğurt suyu.

4 lt kaynatılmış soğutulmuş su..

 

Hazırlanışı:

Bir kaseye 2 çorba kaşık probiyotik yoğurt suyunu ve 1 çay kaşığı keçiboynuzu tozu ekleyerek iyice karıştırın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Limonları iyice yıkayarak tezgah üstünde iyice yumuşatın sonrada ikiye kesip suyunu sıkın. İki eriği ise rendeleyin ve cam bir sürahiye koyun. Limon suyunu, limon kabuklarını, 4 lt suyu, kabuk tarçını sürahiye ekleyin. Sürahiye probiyotik yoğurt suyu ve keçiboynuzu karışımını da ekleyerek fermente olması için yaklaşık 4-5 saat oda sıcaklığında bekletin.

Fermentesyon süresini tamamlayan karışımı bir tülbentte süzün ve buzdolabına kaldırın. Soğuk servis yapın ve bardaklara taze nane yaprakları ekleyin.

Probiyotik gelişim için gerekli olan şeker yerine bal da kullanmak istemedim. Bunun yerine erik ve keçiboynuzu tozu kullandım. Limonata biraz tatlandırmak isterseniz içine gerçek organik bal koymanızı tavsiye ederim.

Probiyotik limonata yazın serinletici özelliği ile çok aranan bir içecektir. Kendine has aroması ve tadı ile günde 3-4 bardak içilebilir.

Afiyet şifa olsun..

Reply

%d blogcu bunu beğendi: