Tükenmeyen ‘Tükenmez’

Tükenmeyen ‘Tükenmez’

Tükenmez özellikle Marmara bölgesi ve iç Ege bölgesinde yapılan bir tür geleneksel fermente içecektir. Bu içecek Karadeniz ve Anadolu da da birçok yerde yapılıyordu. Tükenmez denmesinin sebebi üzerine sürekli su eklenerek bitmeyen bir içecek olması. Ancak bu tarifimizde meyveleri iri doğrayarak sadece 3 kez yapılması önerilmektedir. Sonra yeni meyvelerle yeniden yapılması daha sağlıklı olacaktır. Soğuk kış gecelerinde içilen bu geleneksel fermente içeceğimizi nohut ve arpa tanelerinden arındırarak daha stabil ve homojen fermente bir içecek olmasını sağlıyoruz.

Malzemeler:

 • Yeteri büyüklükte altında musluğu olan cam bir kavanoz veya çelik tencerede olur.
 • 3 kg Töngel (Döngel-Muşmula-İzgil-Beşbıyık)
 • 2 kg Ayva
 • 1kg Ekşi elma
 • 1 kg Armut
 • 15 adet ardıç tohumu
 • 1 adet şıra mayası
 • 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu veya 1 adet keçiboynuzu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet kabuk tarçın

Hazırlanışı:

Töngeller hariç diğer meyveleri iyice yıkayalım, sonra üzerindeki kimyasallardan temizlemek için 30 dakika sirkeli suda bekletelim. Tükenmez yapmak için en önemli nokta meyvelerin organik ve temiz olmasıdır. Töngeller hariç tüm meyveleri kabuklarıyla birlikte dörde bölelim. Tohumlarından arındıralım. Sonra klorsuz kaynak suyunu kaynatıp soğutalım. Mayayı bir bardak suda iyice eritelim. Bu bardağa 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu tozunu ve 1 tatlı kaşığı bal da ekleyelim. Kavanoza kat kat olmak üzere meyveleri dizelim. Yani bir kat ayva, bir kat muşmula, bir kat ekşi elma olmak üzere. Cam kavanozun yarısı veya yarısından biraz fazlası meyve katlarıyla dolu olmalıdır. Her kat mutlaka ardıç tohumlarını ekleyelim. Hazırladığımız su kavanozu dolduracak kadar olmalıdır. Bu suya önceden hazırladığımız maya ve keçiboynuzlu suyu ekleyerek iyice karıştıralım. Bu karışımı meyvelerin üzerine dökerek cam kavanozu iki parmak kalacak kadar dolduralım. Yani cam kavanoz tamamen dolu olmamalıdır. Üzerine temiz bir bez ile sıkıca iple veya naylon bir lastikle bağlayarak kapatalım. 24 saat sonra da kapağını kapatarak ara ara kapağını gevşeterek (iki günde bir defa olabilir) açarak gazını alalım. Serin ve karanlık bir yerde tükenmez kavanozunu saklayalım. Serin bir yer özellikle sonbahar kış döneminde balkon en ideal yerdir. Yine karanlık ortamı sağlayabilmek için tükenmez kavanozunu bir karton kutu ile örtmeliyiz. Mümkünse tükenmez kavanozunun yerinden oynatmamak gerekiyor.

Tükenmezin oluşması ortam ısısına bağlı olarak 10-15 günde gerçekleşiyor. Geleneksel tariflerde eklenen arpa ve nohut yerine stabil şıra mayaları kullanmak daha sağlıklı ve homojen bir tükenmez yapmamızı sağlıyor. Ayrıca küflenme ve alkolleşme önlenerek fermente ve sağlıklı bir içecek oluşuyor. Bu cam kavanozun ağzındaki musluktan bardak bardak içilen tükenmezde su tükenince yine kaynatılmış soğutulmuş klorsuz kaynak suyu koymak 3 seferden sonra eski tadı vermemektedir. Bu nedenle bizim önerimiz 3 sefer sonunda bu meyveleri dökerek yenisini yapmak yönündedir.

Her sefer su eklediğimizde kavanozu sallayarak meyvelerin yerlerini biraz oynatmak gereklidir. Tükenmez özellikle kış gecelerinde yemek sonrası içilen bir içecekti. Yemek sonrası veya ara öğünlerde tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Şerbet niyetine içilen tükenmezi unutalı çok oldu. Ancak gazlı ve sağlıksız içeceklere inat fermente ve geleneksel bir içecek tükenmez.. hem sağlıklı hem de ucuz..

Afiyet olsun

2 Comments

 1. Hacı Duran GÜZEL
  • tozbek

Reply

%d blogcu bunu beğendi: