Quark, Kefir peyniri

Quark-Kefir peyniri- En lezzetli ve en kolay peynir,

Quark peyniri, yapımı çok kolay, çok lezzetli ve sağlıklı yapısı nedeniyle çok tercih edilen bir peynir çeşididir. Avrupa birliği ülkelerinde çok sevilen ve kullanılan bir peynir çeşididir. Ülkemizde çok bilinmemesine rağmen ağız tadımıza çok uygun bir peynirdir.

Quark peynirine Türkçe kefir peyniri de diyebiliriz. Bu peynir Rusya ve doğu Avrupa ülkelerinin Tvarog peyniri veya bizim lor peynirimize benzerlikler gösterse bile aynı değildir. Hem lezzet olarak lor ve Tvarog dan hem de içerdiği besin öğeleri açısından farklılıklar gösterir. Özellikle çok değerli bir peynir çeşidi olan Tvarog peyniri nin yapılışı ve özellikleri için linkten okuyabilirsiniz.

Bu peynir kendi başına yenilebildiği gibi kremamsı yapısı nedeniyle birçok yerde kullanabilir. Krem peynir gibi sürmelere, kreplere, çeşitli kanepelere sürülebilir. Ayrıca üzerine çörek tohumu, dövülmüş haşhaş, tahin, zeytinyağı, nane, kekik, kırmızıbiber, kurutulmuş maydanoz da dökerek yiyebilirsiniz. Yine hem mevsiminde taze meyve parçacıklarıyla, çeşitli marmelatlarla veya kuru meyvelerle çok hoş olur. Kahvaltılarda özellikle çocukların çok hoşuna gider. Bunun yanı sıra ara öğün olarak her şeyle birlikte yenilebilir. Ara öğünlerin en sağlıklılarından biridir.

Malzemeler

  • 3 lt Ev yapımı kefir
  • 0,5 lt kaynatılmış günlük süt veya pastörize günlük süt
  • Borcam
  • Temiz süzme bez torbası
  • Süzgeç
  • Peyniri koymak için kapaklı cam kaplar

 

Hazırlanışı:

Öncelikle kefirimizi hazırlamamız gerekiyor. Kefir yapımı için ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. 3 lt kefiri ve 0,5 lt sütü borcama koyarak kapağını kapatınız. Fırını 60 c ye sabitleyerek borcamı fırına koyunuz. 60 c nin üstünde kefirde bulunan lactococcus ailesinden probiyotik bakteriler, metobiyotiklere dönüşürler. Bunu önlemek için fırınımızı maksimum 60 c 4 saat tutmalıyız. 4 saat sonra fırından çıkartarak, süzgeç üzerine oturttuğumuz bez torbaya koyarak serin bir yerde asarak süzülmesini beklemeliyiz. Bu süzülme işlemi bazen 2-3 saati bulabilir. Süzülen su çok değerli whey proteinidir. Bu nedenle bez süzülürken altına koyduğumuz kapta biriken suyu çeşitli şekillerde kullanabiliriz. Süzülen bu suyu turşu yapımında veya lor peyniri yapımında kullanabiliriz.

İyice süzülen kefir peyniri quark, bir kaşık yardımı ile iyice karıştırılıp kapalı cam kaplara alınır. Quark yumuşak, olgunlaşmamış bir textürde ve tad olarak ise kendine has çok hafif ekşimsi ve kremamsı yapıda olması gerekir. Bu tarife göre yaklaşık 600-700 gr quark peyniri elde edilir. Bu peyniri tüketmek için dolapta 3-4 saat olgunlaşmasını beklemeliyiz. Artık quark kefir peynirimiz hazır. Çocukların çok sevdiği bu sürmelik peyniri birçok yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca içinde bulunan probiyotikler, protein, mineral ve diğer besin öğeleri ile insan sağlığı ve gelişiminde çok faydalıdır. Elde ettiğimiz bu peynir taze peynirler sınıfına girer ve ‘kalabilirse’ 🙂 4-5 günde tüketilip bitirilmelidir.

Afiyet olsun.

2 Comments

  1. Züleyha
    • tozbek

Reply

%d blogcu bunu beğendi: