Probiyotik Hazır Salamura Peynir

Probiyotikler aslında hayatımızın bir parçası. Doğal olmayan koşullar ve endüstriyel yiyecekler sebebiyle bir şekilde hayatımızdan çıkınca veya vücudumuzda azalınca sorunlar yaşamaya başlıyoruz. Özellikle 2. Beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklardaki sorunların genelinde yaşam kaynağı probiyotiklerin eksikliği yer alıyor. Otoimmün hastalıkların tedavisinde artık probiyotikler çokça kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla sağlıklı ve probiyotik yiyeceklerin önemi artık her geçen gün artıyor.

Buradaki asıl amacımız aslında sağlıklı bir peynir yapmak. Ancak probiyotik peynir yapımının biraz özen istemesi çoğu kadını bu işten vazgeçmesine sebep oluyor. Günümüz insanı hazırcılığa çok alıştı. Bırakınız evde peynir yapmayı çoğu insan evinde yoğurt yaparken bile zorlanıyor. Neyse biz konumuza dönelim. Pobiyotik peynir yapımı sağlığımız için çok önemli çünkü probiyotik peynirlerin içerisinde bulunan bazı probiyotik bakteriler ne yoğurtta ne kefirde ne de diğer probiyotik yiyeceklerde var. Peynir yapımında kullanılan bakteriler Lactobacillus helveticus, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii bulgarius. Bunların içinde en önemlisi Lactobacillus helveticus. Bu probiyotik bakterinin birçok işlevi var. Ancak en önemli işlevi akıl sağlığının korunması.

Nedir bu Lactobacillus helveticus:

Çeşitli kaynaklardan öğrendiğimize göre Lactobacillus helveticus bakterisi peynirlerin içinde var. Ancak çoğu zaman peynir yapımındaki ısıl işlemlerden dolayı bu bakteriler 55 c nin üzerinde yaşayamıyor.  Yine peynirlerde starter olarak aktif ve etkin bakteriler yetersiz. Bu nedenle probiyotik peynir yapmak çok önemli. Böylece ancak bu probiyotiği almak mümkün.

Lactobacillus helveticus aslında mezofilik bir bakteri türü ve 39-50 c arasında aktif hale geliyor. Her probiyotik bakteri gibi 55 c üstünde başka bir forma dönüşerek etkinliğini kaybediyor. 20 c nin üstünde faal hale gelibiliyor[i] ülkemizde bazı kaşar peyniri yapım starterlerinin içinde[ii] ve bazı probiyotik peynir mayalarının içinde de L.Helveticus bulunmaktadır[iii]

Bu probiyotik insan sağlığı için büyük katkılar sunuyor. Elbette ki diğer probiyotik bakterilerle birlikte birçok faydası var. Özellikle de endişe ve depresyonun etkilerinin azaltılmasında bu bakteri kombinasyoun yani L. helveticus and Bifidobacterium longum, faydalı olduğu görülmektedir[iv] bunların yanında öğrenme ve hatırlamadan, dermatit tedavisine- kan basıncının düşürülmesinden, iyi uyku uyumaya yaklaşık olarak 16 konuda insan sağlığına iyi geldiği bilinmektedir[v].

Kolay yöntemle hazır probiyotik salamura peyniri:

Probiyotik peynir yapımının detaylarından çekinenler için kolay probiyotik salamura peyniri yapmak mümkündür. Bu herhangi bir salamura peynir, Beyaz peynir gibi peynirler kullanılarak kolayca yapılabilir. Öyleyse hemen yapmaya başlayalım.

Malzemeler:

 • 1 kg salamura peynir veya beyaz peynir
 • Kaya tuzu
 • Probiyotik peynir mayası (Lactobacillus helveticus)
 • 1 çay bardağı kaynamış soğutulmuş çiğ süt veya pastörize günlük süt

Probiyotik Salamura suyunun hazırlanması:

 • Bir kavanoza 40 c ısıttığımız sütü koyuyoruz
 • Probiyotik peynirmayasını bu kavanoza koyarak sütte iyice eritiyoruz.
 • Bu mayayı kapalı ve sıcak bir yerde 2-3 saat bekletiyoruz. Artık mayamız hazır.
 • 1 lt suya 2 çorba kaşığı tuz koyup iyice eritiyor ve salamura su yapıyoruz.
 • Salamura suya mayayı koyarak karıştırıyoruz.

Probiyotik Salamura peyniri yapımı:

 • Bu salamura suya dilimlediğimiz 1 kg peyniri koyuyoruz.
 • Oda sıcaklığında 8-12 saat bekletiyoruz.
 • Daha sonra buzdolabına aldığımız peynirimizi kapalı bir şekilde tutuyoruz.
 • İhtiyacımız kadar olan peyniri alarak tüketiyoruz.

Bu hazır probiyotik peynirimizi özellikle kahvaltılarda ve tüm ara öğünlerde afiyetle tüketebilirsiniz. Diğer probiyotik peynirlerden Quark-kefir peyniri yapımını da inceleyebilirsiniz.

Afiyet şifa olsun

Yararlanılan Bazı Kaynaklar:

[i] -Andrea Cascio, Lactobacillus helveticus http://web.mst.edu/~microbio/BIO221_2005/L_helveticus.htm, yayın tarihi: 09.02.2018

[ii] Benosen gıda katkı maddeleri, http://www.benosen.com/yogurt-ayran-kulturu.asp, Yayın tarihi 09.02.2018

[iii] Doğadan Bizim mayaları, https://www.dogadanbizim.com.tr/bizim-peynir-mayasi, 09.02.2018

[iv] Isabel Spahn, https://www.healthline.com/health/lactobacillus-helveticus#studies-in-humans, Ağustos, 21, 2017

[v] Isabel Spahn, https://www.healthline.com/health/lactobacillus-helveticus#studies-in-humans, Ağustos, 21, 2017

Reply

%d blogcu bunu beğendi: