Pancar Kvas

Pancar Kvas:

Pancar kvası normal kvastan farkı olarak pancardan yapılmaktadır. İçerdiği probiyotik bakteriler kvası çok zengin ve sağlıklı bir içeceğe dönüştürür. Ama en önemli özelliği lezzeti. Adeta alışkanlık yapan bir tadı var. Ancak buna dayanarak ilk seferde çok içmemek gerekiyor. Sağlığımız için azar azar içerek, vücudumuzu alıştırmalıyız. Sindirim sistemimiz birden bu kadar güçlü probiyotik içecekle karşılaşınca tepki verebiliyor.

Malzemeler:

  • 2 orta boy pancar
  • 1 orta boy havuç
  • 1 diş sarmısak
  • 1 litre klorsuz kaynatılmış soğutulmuş içme suyu
  • 2 silme çorba kaşığı kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
  • 1 kaşık probiyotik kefir veya 1 paket ferment turşu mayası (lactobacillius bakteri ağırlıklı)

Hazırlanışı:

Suya tuzu, balı ve probiyotik kefiri karıştırarak iyice eritin.. Sonra pancarları yıkayıp soyarak küp küp doğrayıp büyükçe bir kavanoza veya kapaklı cam bir kaba alın. Havuçları temizleyerek çubuk şeklinde doğrayıp sarımsakla birlikte yine kavanoza doldurun. Üzerine hazırlamış olduğunuz kvas suyunu ilave edin. Katı malzemenin 2-3 katı kadar su olmalı. Eğer suyunuz yetmezse tekrar tuzlu su hazırlayarak (1 litreye 2 silme çorba kaşığı kaya tuzu) ekleyiniz. Kapağını çok fazla sıkmadan kapatın ve oda sıcaklığına göre biraz daha serin bir yerde (balkon olabilir) yaklaşık 18-20 c de mümkünse ışığı az olan bir yere kaldırın. 2 gün sonra kapağını açarak tekrar kapatın ve böylece gazının çıkmasını sağlayın. Bu bekleme 5 gün sürecek.

5 gün sonra koyu pembe kırmızı renge dönüşmüş kvası, kavanozdaki pancar ve katı parçalardan süzüp tekrar şişeye koyup buzdolabına kaldırın. 24 saat olgunlaştıktan sonra artık içebilirsiniz. Pancar kvası buzdolabında 3-4 ay dayanabilir. İlk kavanozdaki pancar, havuç parçalarının üzerine yine uygun şekilde kvas suyu yaparak yeni bir kvas mayası olarak kullanabilirsiniz ve bu pancarı tekrar 2 kez daha kvas yapabilirsiniz. Yine bu kalan kısım çok lezzetli bir atıştırmalık olarak ta yiyebilirsiniz.

Çok lezzetli, alışkanlık yapan tadı olan pancar kvası, özellikle etli yiyeceklerin yanında içilebilir. Ph asidik özelliği sebebiyle yemek esnasında mide sindirimine yardımcı olduğu için yemekle birlikte tüketimi daha da uygundur.

Afiyet şifa olsun…

Reply

%d blogcu bunu beğendi: