Ot yemekleri

Ot yemekleri

Ot yemekleri doğadan toplanabilir şifalı ve yemek yapılan otlardır. Bu otların kullanımı insanların ilk avcılık, toplayıcılık döneminden beri vardır. Özellikle kıtlık zamanlarında insanlar ot yiyerek hayatta kalmayı başarmışlardır. Ülkemiz adeta bir yabani ot cennetidir. Bu otların kıymetinin de en az bilindiği ülkelerden birisiyiz aynı zamanda. Bu yenilebilir sağlıklı otlar doğada tamamen kendi koşullarında yetişmiş ve hiçbir zararlı kimyasal veya pestisit içermiyorlar. Kendi doğal ortamlarında yetişmelerinden dolayı en yüksek vitamin, mineral ve diğer besin ögelerini bünyelerinde bolca bulunduruyorlar.

Ege bölgesi otları ülkemizde en çok bilinen yenilebilir otlar bölgesi ancak Karadeniz bölgeside bu yönüyle çok zengin. Akdeniz bölgesi ve diğer tüm bölgelerde bahar aylarında pazarlar yörenin yenilebilinir oltaları ile süslenir.

Sağlık açısından yüksek zenginliğe sahip yabani otlar uygun şekilde pişirilirse çok faydalı yemeklere dönüşürler. Yabani otlara yakışan en güzel besinler sarımsaklı yoğurt ve yumurtadır. Yine yabani otlarla yapılan böreklerde çok lezzetli ve albenilidir.  Bu otlardan börek, mücver, çeşitli mezeler, borani, kavurma, çeşitli lokmalar yapılır. Bu otlarla sağlık sorunlarına da çözüm üretilir. Kocakarı lokmaları adı verilen bu tür ilaçlar, yağlar hatta zehirler de yapılmaktadır. Ancak günümüzde geleneksel yöntemlerle yapılan bu lokmalar artık unutulmaya yüz tutmuştur.

Ülkemizde ot yemekleri ve festivalleriyle ünlenmiş bazı yerler var. Bunlara en iyi örnek Girit ot yemekleridir. Giritte ota çok önem verilir ve adeta bahar ayları onların en sevdiği mevsimdir. Ege bölgesinde yaşayanlar sarmaşık kavurmasını mutlaka bilirler. Yıllardır yapılan Alaçatı ot festivali ise ülkemizde ilk yapılan ot festivalidir ve birçok insanı çeken haklı bir üne kavuşmuştur. 4 yıldır yapılmasına rağmen Samsun ot festivali de ülkemizdeki iki ot festivalinden birisidir ve adeta Karadeniz bölgesinin tüm ot yemeklerini orda görmek mümkündür. Karadeniz bölgesinin en bilinen ot yemeklerinden birisi kaldirik (hodan) kavurmasıdır.

Doğada toplanan otlar genelde bahar ayı mart ayıyla başlar. Her otun yeri bölgesi ve belirli zamanları vardır. Bu nedenle zamanı geçmiş veya erken toplanmış otlar çok lezzetli değildirler. Egeliler ‘otun üstünden yılan geçti’ yani yaz geldi otun toplanma dönemi geçti derler.

Bu kadar ot yemekleri anlatıp bir ot yemeği tarifi vermemek iyi olmaz. Öyleyse haydi Kaldirik kavurması yapalım.

Kaldirik kavurması:

Kaldirik otu bölgelere göre çeşitli adlar taşıyan ve ülkemizde çok bulunan bir tür yabani şifalı ottur. Bölgelere göre Kaldirik, mancar, hodan, ıspıt, Tamara otu gibi adlarla anılır. Genelde Karadeniz bölgesinde çok bulunabilen bu ot ülkemizin çeşitli yerlerinde de görülür. İçerdiği mineral ve vitaminlerle özellikle de kalsiyumla tam bir şifa kaynağıdır. Bazı bölgelerde huysuz insanlara verilen doğal bir depresyon ilacıdır. Haydi başlayalım.

Malzemeler

  • 1 kg Kaldirik otu
  • 2 baş büyük soğan
  • Sızma zeytinyağı
  • 5 yumurta
  • Biraz Kırmızıbiber
  • 1 kaşık organik sirke
  • Kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • Biraz karabiber

Yapılışı:

Kaldirik otunu yıkadıktan sonra kötü kısımlarını keserek atalım. Sirkeli suda yaklaşık bir saat  beklettikten sonra 2-3 cm olacak şekilde keselim. Kaynamış suyun içine atarak orta ateşte yeteri kadar pişirelim.  Haşlanmış kaldirikleri bir süzgeçte süzelim ve sıkarak suyundan arındıralım. Böylece otun acılığını almış oluruz. Öte yandan soğanları yarım ay şeklinde keserek ısıttığımız zeytinyağında biraz kavuralım. Salçasını ekledikten sonra kaldirikleri koyarak pişirmeye devam edelim. Yumurtaları çırpalım ve üzerine dökerek karıştıralım. Üzerine kaya tuzu, kırmızbiber ve karabiberi ekleyelim. Artık ot yemeğimiz hazır.

Sofraların gözdesi olan bu yemek ana yemek olarak yenilebilir. Yanında bir bardak probiyotik ayranla iyi gider.

Afiyet şifa olsun.

Reply

%d blogcu bunu beğendi: