Ev yapımı gerçek Kvas

Ev yapımı gerçek Kvas

Kvas eski Sovyet ülkeleri arasında en çok sevilen ferahlatıcı içeceklerden biridir. Başka bir adı da Sovyet kolasıdır. Ama merak etmeyin bildiğiniz kola kadar sağlıksız değildir. Slavların milli içeceği sayılan kvas birçok şekilde yapılabilmekte içine birçok meyve eklenerek farklı kvaslar üretmek mümkündür. Ülkemizde çok fazla tanınmayan bu içecek özellikler Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Belarus, Moldova, Litvanya, Letonya, Estonya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azarbeycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Moğolistan gibi ülkelerde sudan sonra en fazla içilen içeceklerdendir. Oralarda yazın serinletici bir kvas içmek istediğinizde köşe başındaki sarı tankerlere giderek çok ucuza kvas içmek mümkündür.

Kvas, malzemesi ucuz, yapımı kolay ve bir o kadar da sağlıklı bir içecektir. Kvas barındırdığı vitamin, enzim ve probiyotiklerle insan sağlığı için çok faydalıdır. Kvas’ın ülkemizde pancardan yapılan birçok tarifi var. Pancar kvas tarifi için linke tıklayarak inceleyebilrsiniz. Ben burada ev yapımı gerçek kvası anlatacağım. Birçok ekmekten kvas yapılabilir ancak en verimli kvas, Çavdar ekmeğinden yapılanıdır. İçerdiği glüten ile iyi bir fermantasyon sağladığı için çavdar ekmeğini kullanmak gerekir. Öyleyse haydi başlıyalım….

Kvas malzemeleri:

 • 3 lt lik cam kavanoz
 • 50 gr kuru hamur mayası (Saccharomyces Cerevisiae)
 • 3-4 dilim çavdar ekmeği
 • 1 çay bardağı kuru üzüm (siyah ve çekirdekli)
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı pekmez

Kvas yapımı:

3-4 dilim çavdar ekmeğini küp şeklinde keserek fırında iyice karamelize etmeliyiz. Karamelize olmuş ve kıtırlaşmış çavdar ekmeği kvass yapımının püf noktasıdır. Yine en önemli noktalardan birisi ise kullandığımız sudur. Klorsuz içme suyunu kaynatarak ve ılıtarak kullanmalıyız. Bundan sonrası ise tamamen bir süreç meselesidir.

Kvas mayası hazırlama: Bir kavanoza önce toz mayayı ve biraz sıcak su katarak iyice eritiyoruz. Bu karışıma bir tatlı kaşık balı da ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Ben balı özellikle fermantasyonu hızlandırması ve aroması için kullanıyorum, eğer elinizde yoksa kullanmanıza gerek yoktur. Bir avuç kıtırlaşmış çavdar ekmeği ve 1 bardak su daha katarak bu mayayı tekrar karıştırıyoruz. Kavanozun kapağın bir tülbent ile sıkıca sarıyor daha sonra da başına plastik bir eldiven geçiriyoruz. Eğer eldiven şiştiyse gaz çıkışı ve fermantasyon iyi gidiyordur. Bu karışımı oda ısısında yaklaşık 7-8 saat bekletiyoruz. Artık mayamız hazır. Bu mayayı birazını buzdolabına buzluğa koyarak saklayıp istediğimiz zaman kvass yapabiliriz. Aslında kvas’ın Belarus ve Rusya gibi ülkelerde ‘Zakvaska’ adını verdikleri kendi öz mayası da hazır satılıyor ancak ülkemizde bulmak mümkün değil.

Kvas yapımı: Şimdi de diğer kalan ekmekleri kavanoza koyuyoruz kuru üzüm, 1 tatlı kaşık pekmez ve şekeri de ekledikten sonra daha önce hazırladığımız mayayı büyük kavanoza döküyoruz. Klorsuz kaynayıp ılımış suyu yeteri kadar ekledikten sonra yaklaşık 24 saat oda sıcaklığında beklememiz gerekiyor. 24 saat bekledikten sonra kvassı bir tülbent yardımı ile süzüyoruz. Geri kalan posa ise Rusça ‘zakvaska’ adını verdikleri Kvas mayası. Bu mayayı buzlukta saklayarak mayamızı uyutabiliriz. Bu mayayı diğer kvas yapımlarında oda ısısına getirerek direk olarak kvass yapımına geçebilir veya isteyen arkadaşlarımızla paylaşabiliriz.

Kvası olgunlaştırmak: Kvas’ın buzdolabında mutlaka olgunlaşması gerekir. Bunun için şişelediğimiz kvasslarımızı buzdolabında minimum7-8 saat olgunlaştırmalıyız. Bu olgunlaştırma süresi sonucunda dibinde oluşan beyaz tortudan da arındırmalıyız. Artık kvass’ımızı içebiliriz.

Kvas Tadımı: Kvas kendine has tad ve aromalarıyla özel bir içecek. Bazıları kvass içerken hazır pişmiş bir ekmeğin içildiğini zannederler. Kendine has düz serinletici ve ferahlatıcı bir tadı vardır. İçine konulan balın veya diğer meyvelerin aroması da kvasa direk geçer. Örneğin benim balım akasya balıydı ve bu tadı kvass ta aldım. Serin bir yerde saklanmalı ve 12 c de içilmesini önerebilirim. Kvas yemeklerin yanında içilebilir ancak en güzeli sade, yanında bir şey olmaksızın içilmesidir.

Afiyet olsun.

7 Comments

 1. Mehmet akça
 2. Muammer
  • tozbek
   • NazlıC
    • tozbek
 3. ozden
  • tozbek

Reply

%d blogcu bunu beğendi: