En kolay sirke yapımı

En kolay sirke yapımı

Evde en kolay sirke yapmak hiç de zor değil. Temel ihtiyacımız olanlar çok basit; meyveler ve zaman. Evde adım adım sirke yapımı için birkaç püf noktası var. Bunun dışında biraz sabır ile sirke yapmayı adeta bir hobiye dönüştürebilirsiniz.
Malzemeler;
– Doğal elma, ilaçsız, mumsuz ve mümkün olduğunca doğal olanı.
– Cam kavanoz, temiz tülbent, Etiket ve kalem, paket lastik,
– 1 çay kaşığı doğal bal.
Adım adım sirke yapımı;
– Elmaları yıkayıp, kurulayıp doğrayalım. Elmaları sekize bölerek cam kavanoza koyalım.
– Cam kavanozu dörde böldüğümüzde; dörtte birine elmaları, dörtte ikisine klorsuz su, dörtte biri de boş kalmalıdır.
– Kavanoza bir çay kaşığı doğal balı da dökerek karıştıralım. Bal fermantasyonu daha etkin hale getirecektir.

– Eğer sirke anası kullanırsanız, bala ihtiyaç yoktur.
– Kavanozun kapağına tülbentle örtüp etrafına lastiği geçirelim ve bu karışımın hava almasını sağlayacak oda sıcaklığındaki gibi bir yere koyalım. Sirke oluşumu için sirke bakterileri olan mezofilik bakteriler oda sıcaklığının altında iyi çalışmazlar ve oluşum gecikebilir.
– Kavanozun üzerine etiketi yapıştıralım ve tarihini yazalım.
– Bazen bir süre sonra tülbendin üstünde sirke sinekleri oluşur (bu oluşmaya da bilir) ancak sonra da kaybolurlar.
– Sirkeyi çelik bir kaşıkla her gün sabah ve akşam düzenli olarak iyice karıştıralım.
– Elmalar dibe çökünce karıştırmayı bırakıyoruz. Bu 10 ile 20 günü bulabilir.
– Beklemeye bıraktığımız sirke yaklaşık 2 ile 4 ay arasında oluşur. Önceleri az keskin olan sirke giderek daha da keskinleşir. Bu fermantasyon ile ilgili bir durumdur.
– Eğer sirke anası oluştuysa (bu sirke anası bazen oluşmayabilir) bunu başka bir kavanoza alarak üzerine biraz sirke koyarak kapağını kapatarak buzdolabına kaldırmalıyız.
– Bir süzgecin içine tülbendi koyarak süzelim. Oluşan bu sirkeyi serin ve karanlık bir yerde saklayalım. Artık sirkemiz hazır.

 • Sık Sorulan Sorular (SSS)
  Sabah aç karnına sirke içmek faydalı mı? Hayır değildir. Sirke bir asetik asittir ve her asit gibi tahrip edici özellikleri de vardır. Antimikrobiyel özelliğinin yanında mideye zarar da verebilir. Sabah aç karnına içildiği zaman mideye zararlı olabilir. Bunun yerine yemeklerde salatalara biraz koyularak yenilebilir.
  – Hangi meyvelerle sirke yapılabilir? Her türlü tatlı meyveden sirke yapılabilir. Örneğin elma, armut, üzüm, incir, nar, alıç, portakal, limon, mandalina, turunç, çilek, dut, erik, kiraz, kayısı, hurma, Trabzon hurması, yenidünya, iğde, kuşburnu, muz, kivi, mango, hintinciri, ağaç kavunu, mavi yemiş, papaya, ananas, pirinç, hindistancevizi,
  – Sirke nedir? Sirke, meyve şekerleriyle, havadaki oksijenin yardımıyla fermente edilerek, önce etil alkol sonra da özellikle asetik asit veya diğer asitlerin oluşumudur. İçinde asetik asit bakterileri bulunur. Ph derecesi ortalama 3,5 tur.
  – Sirke probiyotik midir? Hayır değildir. Asetik asit bakterilerinin bağırsaklarda tutunması olmadığı için probiyotik sayılmazlar. Sirke antimikrobiyel bir maddedir.
  – Hangi yemeklere sirke koyulmalıdır? İşkembe çorbası ve piyaz
  – Sirkenin kullanım alanları nelerdir? Sirkenin kullanım alanları çok yaygındır. Bazıları:
   Salata ve yemeklerde kullanılır. İyi bir lezzet vericidir.
   Temizlik malzemesi olarak kullanılır.
   Sebze ve meyvelerin temizliğinde kullanılır. Özellikle de yeşil yapraklılarda yaprakların üzerindeki mikroorganizmaları temizlemekte en etkin yöntemlerden birisidir.
   İyi bir parlatıcıdır ve çatal kaşık bıçak tabak temizliğinde kullanılır. Halı silmede ve parlatmada sirkeli su kullanılabilir.
   Küf ve lekelerin çıkarılmasında antimikrobiyel bir madde olması nedeniyle dezenfektan özelliği taşır.
   İyi bir yağ çözücüdür. Yağlı yerlerin temizlenmesinde, tezgahların temizlenmesinde ocakların yağdan arındırılmasında işe yarar.
   İyi bir koku gidericidir. İlk etapta biraz sirke kokusu gelse bile bu hemen dağılır ve kokuları temizleyici osmolojik bir özellik taşır. Özellikle ağır kokuların ve sigara kokularının giderilmesinde çok etkilidir.
   İyi bir yumuşatıcıdır. Özellikle çamaşır makinelerindeki Ph alkali düzeyini nötrleştirerek çamaşırların yumuşamasına fayda sağlayabilir.
   İyi bir kireç çözücüdür. Özellikle çaydanlık, kettle ve diğer mutfak ekipmanlarını kireçten arındırır.
   Tahta kaşık, kesme tahtası ve benzer tahta alet ve ekipmanları sirkeli suda bekleterek mikroplarından biraz arındırmak mümkündür.
   Yumurta haşlarken kabukların kolayca soyulmasını isterseniz haşlama suyuna biraz sirke ve tuz atabilirsiniz. Bu yumurta kabuklarının soyulmasını kolaylaştırır.
   Bitkileri böceklerden arındırmada püskürtme yöntemiyle bitkileri koruyabilirsiniz. Evde kedilerin gitmemesini istediğiniz yerleri sirkeli suyla silebilirsiniz.
   Garip bir çekiciliği olan sirkenin, mucizevî bir besin olarak tanıtılması yanlıştır. Uygun ve dengeli şekilde kullanıldığında çok faydası olur.
 • Keskin sirke küpüne zarar…

Reply

%d blogcu bunu beğendi: