Kemik suyu ve kolajen’in faydaları

İnsanın zamanla vücudundaki kollajen üretimi azalmaktadır. Özellikle 30-40 lı yaşlardan sonra bu ihtiyaç daha da artar. Bu durum cilt ve eklem sorunlarının da kaynağı olarak gösterilir. Cilt elastikiyetinin azalması ve eklem dokularının temel taşları için kolajen ihtiyacı vardır.

– Yemeklerin çorbaların yapımında kullanılır, kemik suyunda bulunan glutamik asit yemeklere lezzet ve aroma katar.

– Kemik suyu içine limon sıkılarak veya limon kabuğu ve tarçın kabuğunda 30 dakika bekletilerek içilebilir.

– Kemik suyu insan vücudundaki kolajen üretiminin arttırılmasına destek olur.

– Kolajen ve kemik suyu insana zindelik kazandırır ve güç verir.

– Kemik suyu eklem dokularının onarılmasında ve ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Kemik ve kas koordinasyonu için tendon ve dokuların içeriğinde bulunur. Kemik iliklerinin içindeki sıvının etkinliğini ve akışkanlığını arttırarak yaşlıların daha iyi hareket etmesini sağlar. Sporcuların sakatlanması sonrasında iyileşmelerine büyük destek sağlar.

– Kemik suyu yapısındaki kollajen ve jelatinlerle cilt yapısının onarılmasında ve elastikiyetinde büyük bir katkı sağlar. Cildi sıkılaştırır.

– Kemik suyu içinde bulunan kalsiyum, sülfür, magnezyum ve fosfor gibi mineraller ve diğer bileşikler vücut sağlığında ve kemiklerimizin gelişiminde önemli yer tutarlar.

– Bağırsak sağlığında ve bağırsak iç mukozasının içinde bulunarak birçok otoimmün hastalıkların oluşumuna engel olur.

– Çocukların büyüyüp gelişmesi için gerekli olan kolajen , mineral, jelatin ve proteinler içerirler.

– Kemik suyundaki jelatin; yapısına bol miktarda sıvı ve sindirim için faydalı enzimleri çekme özelliğiyle, sindirimin her yerinde ve her aşamasında vücudumuza çok faydası vardır.

– Vücutta bulunan toksinlerin atılmasında olumlu rolü vardır.

– Gençlik iksiridir. İnsanın genç görünmesine katkı sağlar.

UYARI: Kemik suyu ve kemikli et suyu birbirinden farklı yapıda olabilirler. Bu nedenle bazı hastalıklarda kemik suyu ve Kemikli et suyu ilgili doktora danışılarak tüketilmelidir.

Reply

%d blogcu bunu beğendi: