Kemik suyu neyde saklanmalı

Kemik suyu neyde saklanmalı:

Kemik suyu yapımı uzun zaman gerektiren zahmetli bir iştir. Ocağın üstünde pişen bir tencere varken rahat etmek mümkün değildir. Ancak kemik suyu bir kere yapıldığında, bize uzun süre yeter. Öncelikle kaynayan kemik suyunu hızla soğutmamız ve oda sıcaklığına düşürmemiz gerekir. Bunun için en ideal yöntem benmari usulü soğuk su dolu büyükçe bir kazana kemik suyu tenceremizi oturtmaktır. Ama daha da hızlısı şok soğutma dedikleri yöntem. Bu yönteme göre su yerine buz kullanmak kemik suyunu hızla soğutur ve bakteri üremesini minimum düzeye indirir. Oda sıcaklığına getirdiğimiz kemik suyunu artık saklayabiliriz. En çok kullanılan çeşitli saklama kaplarını görelim;

Cam kavanozlarda;

Cam, bir besini saklamak için en ideal saklama materyalidir. Mutfağında cam kavanoz olmayan ev yok gibidir. İrili ufaklı onlarca kavanoz mutfağımızda bulunmalıdır. Yoğurt, turşu ve birçok fermente yiyeceklerde olduğu gibi kemik suyunu da kavanozlarda saklamak mümkündür. Ancak bazı kavanozlar camının kendi yapısından dolayı buzdolabında patlamakta ve diğer tüm yiyeceklere de büyük zarar verebilmektedir. Bu tür cam kavanozlar genelde hazır alınmış yiyeceklerin kavanozları. Kemik suyu için en ideal cam kavanozu ısıya dayanıklı cam kavanozlar arasında seçmek gerekir. Donma esnasında kemik suyu 1-2/10 veya iki oranında genleşme gösterir. Bu nedenle kavanozları tam doldurmadan kapağını kapatarak buzlukta uzun süre saklayabiliriz. Bu tür cam kavanozları satan firmaların ürünleri var. İyi bir mağazadan bu konuda görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Ancak bu tür cam kavanozlar çok kez kullanılabilen ve pahalı ürünler.

Kağıt bardaklar;

Kağıt normalde suyu sızdırır. Ancak kağıt bardakların içi PHP, mum, polistiren, melamin veya mum gibi maddelerle kaplanarak su sızdırması engellenir. Bu maddeler yüksek ısıyla birlikte kemik suyuna geçebilen zararlı maddeler. Ancak kemik suyumuzu oda sıcaklığına düşürürsek kağıt bardaklar artık zarar veremez. Yine kağıt bardaklar buzluklarda çok fazla yer kaplamazlar ve bulunduğu yerin şeklini alarak elastik bir yapıda dururlar. Ayrıca kâğıt bardaklar kolay porsiyonlama, kolay çözünme gibi nedenlerden dolayı da uygundur. Bu nedenle kemik suyunun en verimli ve uygun yönteminden biri kağıt bardaklarda saklamaktır. Yalnız mutlaka üzeri bir poşet ile veya streçle kapatılmalıdır.

Buz poşetleri

Buzluk poşetleri kemik suyunu saklamak için en iyi yöntemlerden biridir. Kemik suyunu buzluk poşetine koyarak porsiyon şeklinde kullanımı çok uygundur. Bu yönüyle çoğu kullanıcı için ideal bir materyaldir. Buzluk poşetlerinin standartlara uygun olanları polietilen denilen bir tür plastikten yapılmaktadır. 60-70 c üstü ısılara dayanıksızdır ancak buzdolabında düşük ısılarda kolayca bozunmadan saklanabilir. Buz poşetlerini alırken içinde plastifiyan madde içermeyenleri tercih etmek gerekir. Bu konuda TSE standartlarına uygun ürünler kullanılabilir.

Son söz;

Bu konuda en uygun yöntemi ve materyali seçmek sizin şartlarınıza kalmış durumda. Cam en ideal materyal ancak kağıt bardaklarda kolay ve verimli kullanılıyor. Kolay gelsin.

Reply

%d blogcu bunu beğendi: