Kemik suyu nasıl saklanır..

KEMİK SUYU NASIL SAKLANIR

Kollajen yoğunluğu yüksek olan kemik suyunun saklanması da yapılması kadar önemlidir. Kemik suyunda bulunan kollajen vücutta %30 oranda bulunan önemli bir proteindir. Köken olarak aminoasit yapısı nedeniyle diğer tüm proteinler gibi hızla bozunabilir.

– Süzdüğümüz kemik suyunu blendırdan geçirmemeliyiz. Böylece elimizdeki kemik suyunun Kolajen proteinlerinin yapısının değişmesine engel oluruz.

– Sıcak kemik suyunu hızlı soğutmak çok önemlidir. Bunun için bir kaba buz koyarak kemik suyu kabımızı onun içine oturtup soğuyana kadar beklemeliyiz. Bu süre 20-30 dakikayı geçmemelidir. Böylece kemik suyundaki bozulma ve bakteri üreme riski en aza iner.

– Hızla soğutarak oda sıcaklığına getirdiğimiz kemik suyunu, küçük buz poşetlerine veya kağıt bardaklara bölüştürerek porsiyonlara ayırmalıyız.  Kemik suyunun -18/-21 c de dondurucuda saklanması gerekir.  Dondurucuda saklanan bardaktaki kemik sularının mutlaka üzeri kapatılmalıdır.

– En sağlıklı saklama yöntemi tabi ki cam kaplar. Ancak dondurucuda -21 c nin altında bir ısıda bazı cam kaplar patlamaktadır. Bu camın kalitesi ile ilgilidir. Kaliteli cam kavanozlarda kemik suyu saklanabilir. Ancak kemik suyunun donarak genleşmesi göz önüne alınarak cam kaplar ağzına kadar doldurulmamalıdır.

– Dondurucuda sakladığımız kemik sularını 2-3 ay içinde tüketmemizde fayda var.

– Dondurucuda sakladığımız kemik suları ile yemek yaparken hemen kaynayan yemeğin veya çorbanın içine koyulmamalıdır. Kemik sularını da bir süre buzdolabında beklettikten sonra çözülmesini bekleyerek yemeklere konulmalıdır. Eğer yeteri kadar zaman yoksa mikrodalga fırında çözdürülebilir.

– Kemik suyu tam bir kolajen kaynağıdır. Bütün yemeklerde ve çorbalarda kullanılabilir. Ayrıca kolajen ihtiyacı yüksek kişiler kemik suyu içebilirler. İçimi zor gibi görünen kemik suyuna limon suyu ekleyerek içmek daha kolay olabilir.

Afiyet şifa olsun

Reply

%d blogcu bunu beğendi: